Бобина за запалване

Бобина за запалване
Как да идентифицирате неизправност и да идентифицирате фалшива бобина за запалване. Запалителната бобина е част от запалителната система на автомобила. Преобразува ниско напрежение 12 V от акумулатора на автомобила във високо напрежение 40 000 V. След което напрежението се подава към свещта, между електродите на която се образува искра. Искрата запалва въздушно-горивната смес в горивната камера и задвижва буталата на двигателя. Бобината за запалване се състои от две намотки – дълги медни проводници, навити около желязна сърцевина. Работи според закона за електромагнитната индукция, според който промяната в силата на тока в първичната намотка генерира електродвижеща сила във вторичната намотка. Веднага отбелязваме, че възстановяването на намотките не е предвидено. Само замяна. Ресурс на бобината – средно 60 000-80 000 км. Бобина за запалване.
Причини за повреди
Най-честите причини за преждевременна повреда на бобината за запалване са. Прегряване, механични повреди, замърсяване, вибрации, повреда на свещта или кабела. Механична повреда на изолатора, повреда на главата на цилиндъра, проникване на масло в запалителната бобина, изведете бобината от работно състояние. Замърсяване. Попадането на влага, мръсотия или пътни химикали върху първичната или вторичната намотка на бобината. Това води до окисляване на намотката, корозия и намаляване на ефективността на бобината и свещта. Прегряване. Бобините за запалване са проектирани средно за температури до 80-100 C. Индивидуалната бобина за запалване се повреди при температури над 230 C, а бобината в шкафа се повреди при 130 C. Повредена свещ или кабел. Ако запалителната свещ или кабелът се повреди и получи допълнително съпротивление. Изходното напрежение на запалителната бобина се повишава рязко и възниква късо съединение. След късо съединение изходното напрежение на бобината може да спадне. Причинявайки неправилно запалване, или бобината може изобщо да спре да произвежда напрежение. Изолацията на бобината е повредена, ако изходната мощност надвишава 50 000 волта.
Признаци на дефектна запалителна бобина
Пукнатини в конектора на свещта ще доведат до разхлабване на свещта и ще намалят ефективността на запалването. Ако кабелът за запалване е повреден, бобината не получава необходимите 12 волта от акумулатора на автомобила. Бобината се нуждае от повече време за зареждане, което може да доведе до повреда на модула за запалване и бобината. Обратен ауспух. Ако бобината на запалването е повредена, сместа въздух-гориво не изгаря напълно в камерата и неизгорялото гориво се изхвърля през изпускателната система. Има черен дим и миризма на бензин. Неизгорялото гориво може да повреди изпускателната система, изисквайки ремонт или подмяна. Проблем със стартирането на двигателя. Ако двигателят не стартира и всичко е наред със свещите, проводниците, които подават напрежение от бобината на запалването към свещта, може да са повредени. Повишен разход на гориво. Когато запалителната свещ не получи нужното напрежение, колата изразходва повече гориво, за да компенсира липсата на запалителна мощност.
Как да проверите бобината на запалването
Колата „кашля“ и вибрира. Ако колата вибрира, „кашля“ и „киха“ по време на движение и на празен ход, това може да е признак за неизправна запалителна бобина. Как да проверите бобината на запалването с мултицет и омметър. Основните проблеми на бобината за запалване са повреда на изолационния материал, повреда на контактите и късо съединение. Ако се подозира, че бобината на запалването е дефектна. Способността за трансформиране на напрежението на бобината се проверява с мултицет или омметър. Получените стойности се сравняват с тези на производителя и ако не съвпадат, бобината се счита за дефектна. За да проверите съпротивлението на първичната намотка, измерете съпротивлението между положителния и отрицателния контакт. Стойността трябва да бъде в диапазона 0,5-3 ома. За да проверите съпротивлението във вторичната намотка, измерете съпротивлението между положителния извод и изхода на бобината. Работата на намотката може да се провери с пикап инструмент устройство с магнит. Докато намотката се зарежда и разрежда, магнитното поле около намотката се променя.
Признаци на фалшификат
Определяне на съпротивлението на първичната и вторичната намотки. Фалшификатите са по-малко ефективни, отказват се по-бързо, не успяват да запалят и са по-малко устойчиви на топлина. Видими знаци. Тялото на бобината е изработено от нискокачествен материал, видими са шевове, чужди включвания в материала на тялото. В тялото на намотката се въвежда специална смес за уплътняване. В оригиналната запалителна бобина сместа трябва да е хомогенна на вид, без чужди частици и мехурчета. Наличието на въздух във вторичната намотка води до образуване на корозия върху тялото на намотката. Корпусът на първичната и вторичната намотки не трябва да се разделя.